Jak wygląda sesja?

Często dostaje pytanie jak wygląda sesja. Szczerze mówiąc to ciężko jednoznacznie odpowiedzieć mi na to pytanie, bo nie zawsze wiem, co chcesz konkretnie wiedzieć, a po drugie to każda sesja przebiega inaczej. Podobnie, ale jednak każde zlecenie jest inne, każdego traktuję indywidualnie. Jest za to pewien system i postaram się go przybliżyć, aby łatwiej nam się współpracowało, a sesja nie wydawała się taka straszna oraz odległa. Sama nie lubię skomplikowanych instrukcji, także ten wpis będzie napisany najprościej jak się da. Postaram się wszystko wypisać w punktach oraz krótko o nich opowiedzieć żebyśmy dobrze się zrozumieli.  To zaczynamy! 🙂

 

1) Rodzaj sesji.
Określ jaka to ma być sesja – dziecięca, rodzinna, ciążowa, kobieca, w plenerze, w studio, itd…

2) Termin.
Kolejnym częstym pytaniem jest z jakim wyprzedzeniem należy się umawiać. Jeśli chodzi o sesje plenerowe to najlepiej z dnia na dzień, ponieważ pogoda bywa przewrotna i zmienia się co chwilę. W przypadku sesji studyjnych zazwyczaj wystarczy 2-3 tygodniowe wyprzedzenie lecz zwróć uwagę, że zdjęcia trzeba obrobić, a średni czas obróbki to 3 tygodnie, więc jeśli planujesz podarować komuś zdjęcia w prezencie to pamiętaj, aby umówić się z odpowiednim wyprzedzeniem. Tak samo w przypadku kiedy chcesz sesję w jakimś konkretnym terminie – im wcześniej tym lepiej.

Sesje studyjne wykonuję od poniedziałku do piątku, weekendy mam już zajęte na sesje okazjonalne (np.chrzest).
UWAGA: Przy każdej sesji wymagam zadatku. Reszta płatności w dniu sesji.

3)  Pomysł na sesję.
W Internecie jesteśmy bombardowani zdjęciami. Na pewno jakieś Ci się podobają, dlatego jeśli tylko masz jakieś inspiracje to śmiało je podeślij. To bardzo ułatwi nam współpracę. Będę wiedziała, co Ci się podoba, jaki masz gust, na co mam zwrócić uwagę, o co zadbać, np. przy sesjach dziecięcych łatwiej będzie mi przygotować stylizację, bo będę wiedziała, czy wolisz spokojne, czyste kadry, czy kolorowe, przepełnione dodatkami. Mogą to być moje zdjęcia lub innych fotografów. To bez znaczenia, chcę poznać Twoją estetykę, aby spełnić oczekiwania względem zdjęć.

A jeśli nie masz inspiracji i pomysłów to podam kilka moich przemyśleń i wspólnie coś dopasujemy. 🙂

4) Sesja.
Każda sesja wygląda inaczej. W przypadku portretów mówię jak się ustawić, pokazuję pozy, podpowiadam co zrobić z rękoma, poprawiam drobiazgi, które dostrzegę podczas fotografowania. W przypadku dzieci, szczególnie tych najmłodszych, ciężko cokolwiek zaplanować i przewidzieć ich ruch. Tutaj występuję przysłowiowy „spontan” i próba złapania uśmiechu. Rodzice nieraz nieźle się zmęczą by rozbawić swoją pociechę – kto był ten wie jaka to ciężka praca, ale przy dobrej współpracy efekty są powalające.

Jeśli wypadnie Ci coś ważnego w dniu sesji to wystarczy krótka wiadomość, że Cię nie będzie. Nie musisz się tłumaczyć, wymyślać historyjek. Wystarczy tylko wiadomość żebym nie czekała nie wiadomo ile i po co. Przecież mogę w tym czasie obrobić kilka zdjęć 🙂

5) Zdjęcia zrobione, co dalej?
Podajesz mi maila, na którego wysyłam link do galerii ze zdjęciami z sesji, tam wybierasz kadry, odbitki i decydujesz o wielkości swojego zamówienia. A to wszystko dzięki programowi zalamo. Instrukcja zamawiania zdjęć się jest w następnym poście, gdzie krok po kroku opisany jest cały proces, a wpis rozwieje wszelkie wątpliwości.

6) Kiedy będą zdjęcia?
Staram się jak mogę , by zdjęcia były najszybciej jak się da. Moje oczy też mają czasem dość patrzenia w monitor i muszę to uszanować oraz dbać o nie, bo bez nich to nic nie zrobię.
Średni czas oczekiwania na gotowe, obrobione i wywołane zdjęcia to 2-3 tygodnie od wyboru zdjęć. Gdy tylko kurier pojawi się z odbitkami, od razu informuję, że możesz przyjść odebrać swoje zamówienie. Potem pozostaje cieszyć się zdjęciami i oprawić w ramki. Nie zapomnij wysłać mi zdjęcia jak wyglądają zdjęcia w Waszych domach!

Do zobaczenia na sesji!

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Podobne posty

Dodaj komentarz