Regulamin

Niniejszy regulamin został stworzony na bazie wieloletniego doświadczenia, wydarzeń i najczęściej zadawanych pytań. Nazywam się w nim „FOTOGRAFEM” a każdego kto korzysta z moich usług „KLIENTEM”. Regulamin bardzo poważnie brzmi, więc nazwijmy to zasadami współpracy.

 

1.
Każdy klient przed sesją otrzymuje link do tego regulaminu.
Decyzja o skorzystaniu z  usług  fotografa jest równoznaczna z akceptacją wszystkiego, co ten regulamin zawiera.
2.
Przed umówieniem się na sesję należy zapytać o dostępność terminu.
3.
Termin jest rezerwowany na dwa dni w przypadku rezerwacji w bezpośrednim kontakcie z Fotografem . W tym czasie należy wpłacić zadatek. W razie jego braku, termin jest automatycznie, bez informacji anulowany i wraca do puli terminów dostępnych dla innych.
4.
Klient może jednokrotnie zmienić termin sesji.
5.
Fotograf może przesunąć raz sesję bez konsekwencji.
Fotograf zdaje sobie sprawę z wysiłku jaki na Kliencie spoczywa, by zorganizować urlop, opiekę dla dziecka, kosmetyczkę itd. zatem niezwykle rzadko przesuwa sesje.
6.
Chętni na sesje muszą powierzyć mi swoje imię i nazwisko, adres mailowy oraz nr telefonu w celu umożliwienia kontaktu
w sprawach dotyczących moich usług. tj. np. stworzenie galerii on line, w której klient dokonuje wyboru fotografii i produktów. Dane nie zostają przekazywane nikomu innemu.
Podając swoje dane zgadzają się na przetwarzanie ich przeze mnie w ramach moich usług.
7.
Klient otrzymuje dokładnie taką ilość fotografii jaką zakupił. Nie ma możliwość otrzymania „reszty” zdjęć czyli fotografii surowych/obrobionych za darmo. Może jednak zakupić dodatkowe ujęcia. Cennik JASNO i WYRAŹNIE informuje Klienta ile otrzyma ujęć i jaka jest cena za każde kolejne. Nie ma możliwości wykupienia nieobrobionych zdjęć. Nie udostępniam surowych plików RAW.
Najczęściej zadawane pytanie:
a.  – czy możemy dostać resztę zdjęć, których nie wybraliśmy?
– niestety nie, możecie je natomiast zakupić, gdyż na tym polega moja praca. Cena za obrobione fotografie podana jest w cenniku.
b. – co z resztą zdjęć, których nie wybraliśmy?
– jeśli nie poinformujecie mnie o chęci dokupienia dodatkowych ujęć na przełomie najbliższych 6 miesięcy, surowy materiał zostaje usuwany z dysków po 3 miesiącach.
8.
Przygotowanie do sesji oraz współpraca na sesji jest niezwykle ważna od nich zależy jakość zdjęć.  Fotograf nie ponosi odpowiedzialności za jakość końcowego dzieła wywołane zaniedbaniami przez Klienta.
9.
Galeria online służąca do wyboru zdjęć z sesji przez klienta przygotowywana jest do 2 dni roboczych. Fotografie w galeriach zabezpieczone są znakami wodnymi, które zostają usunięte po zakupieniu i opłaceniu ujęcia.
Najczęściej zadawane pytania:
a. – czy galeria jest prywatna?
– tak, galeria jest przypisana do indywidualnego adresu mailowego, chroniona hasłem i dyskretna na zabezpieczonych profesjonalnie serwerach.
b. – jak długo moje fotografie będą dostępne w galeriach?
– patrz punk 7, natomiast gotowe fotografie będą dostępne na pewno na chwilę obecną kilka lat.
c. – czy jak wybiorę surowe fotografie, to one będą poddane obróbce?
– Tak. Wszystkie kupione fotografie będę obrobione oddane na papierze.
d. – jaki jest login i hasło do galerii?
– Login to zawsze adres e:mail Klienta, który podał, hasło jest generowane automatycznie i nie mam do niego wglądu. W przypadku problemu z zalogowaniem należy wejść na stronę główną zalamo.com i wybrać opcję przypomnij hasło. Serwer wygeneruje nowe hasło.
10.
Jeśli klient otrzymał galerię online z fotografiami surowymi czas oczekiwania na gotowy produkt to 25 dni roboczych od momentu wyboru zdjęć przez klienta. Popędzanie Fotografa nie służy mu i stresuje. Czas jaki musi poświęcić na kilka zapytań dziennie „kiedy będą zdjęcia” jest tak długim czasem, że mógłby go poświęcić pracy nad obróbką.  Termin oczekiwania jest wypadkową tego, jak wiele Fotograf ma pracy i też mu bardzo zależy, by jak najszybciej oddać Klientowi swoje dzieło.
11.
Usługa EKSPRESS, gdy klient otrzymuje fotografie obrobione do 3-7 dni wiąże się z dopłatą 200zł
12.
Sesje odbywają się od poniedziałku do piątku w godzinach 9-17.
13.
W niedzielę nie fotografuję z wyjątkiem np. komunii, ślubu czy chrztu.
14.
Zgoda na publikację. Każdy Klient może sam zdecydować czy pozwala Fotografowi na upublicznienie swojego wizerunku na:
– facebook Joanna Pawluczuk Fotografia
– instagramie: asia_pawluczuk
– materiałach reklamowych
Zgoda dla Fotografa jest niezwykle ważna, bo to jedyna droga by móc promować swoją pracę oraz pokazać jakich ma wspaniałych klientów.
Klient w każdej chwili ma możliwość ze zgody wycofać się.
15.
Do każdej sesji można zakupić Voucher. Regulamin nabycia voucher’u dostępny jest tutaj
16.
Jeżeli klient dokonał wyboru dodatkowych ujęć musi dokonać opłaty , gdyż bez tego fotografie nie zostaną przygotowane.
Czas na obróbkę liczony jest od dnia dokonania wpłaty za dodatkowe ujęcia.
Najczęściej zadawane pytanie:
a. – nie otrzymałem zdjęć a już dawno wybrałem
– sprawdź czy Twoja wpłata do mnie dotarła oraz czy nie wybrałeś fotografii poza regulaminowym czasie 14 dni od momentu przesłania galerii (patrz punkt 20).
17.
Na sesjach obowiązuje BEZWZGLĘDNY ZAKAZ FOTOGRAFOWANIA (w tym telefonem komórkowym)  przez każdego poza Fotografem. Wyjątek jeśli chcecie zrobić backstage wtedy dajcie znać żebym mogła wciągnąć brzuch 😉 Oczywiście później proszę mi wysłać. Chamskiemu wtykaniu telefonu przed mój aparat mówię NIE.
18.
Punktualność przybycia na sesję jest bardzo ważna. Jeśli czujesz, że się spóźnisz poinformuj mnie o tym, gdyż po 15 minutach spóźnienia Fotograf zaczyna zajmować się innymi zleceniami swojej firmy. Klient powinien pamiętać, że spóźnienie jest kosztem poświęcanego mu czasu.
19.
ODBIÓR KOŃCOWEGO PRODUKTU.
Klient może odebrać końcowy produkt osobiście lub skorzystać z opcji wysyłki. Opcja wysyłki to koszt 15zł na terenie Polski, 30 zł Europa – kurier lub Poczta Polska. Odbiór osobisty musi nastąpić w ciągu 14 dni od dnia otrzymania informacji, że produkt jest do tego gotowy. Po okresie 14 dni, nieodebrany  produkt końcowy zostaje zniszczony. Całkowity koszt ponownej realizacji produktu pokrywa Klient.
20.
WYBÓR ZDJĘĆ
Jeśli Klient samodzielnie dokonuje wyboru fotografii ma na to maksymalnie 14 dni. Po tym czasie Fotograf nie gwarantuje, że odda dzieło w ciągu 25 dni roboczych od dnia wyboru (opóźniony wybór może trafić np. w okres urlopowy lub intensywnej pracy i może się wydłużyć nawet do 100 dni roboczych) oraz nie gwarantuje zachowania sesji po wyznaczonym terminie. Fotograf może pomóc dokonać wyboru Klientowi, Fotograf ma wtedy na to 30 dni roboczych.
21.
Klient zobowiązany jest z zapoznaniem się z portfolio Fotografa, jego stylem obróbki i pracy. Klient nie może oczekiwać od Fotografa wykonania dzieła niezgodnego z jego poczuciem estetyki oraz niezgodnego z charakterystycznym dla Fotografa stylem w tym z kolorystyką, kontrastem, kadrowaniem.
22.
ODPOWIEDZIALNOŚĆ ZA ZDROWIE I MIENIE
– plener:
Klient decydując się na sesję w plenerze musi być świadom, że plener to owady, zwierzęta, rośliny, to woda, błotko, piach i cała cudowna przyroda. Stosowne zabezpieczenie się np. przed kleszczami, komarami leżą po stronie Klienta. Nie może on mieć pretensji do Fotografa z powodu ugryzienia przez mrówkę czy zadrapania na nodze. Poruszając się po polach, łąkach, lasach czy świecie z betonu obie strony zachowują zdrowy rozsądek i ogólnie przyjęte zasady bezpieczeństwa.
– studio:
Klient decydujący się na sesję w studio musi zachować pewną umiarkowaną ostrożność. To miejsce, gdzie znajduje się wiele przedmiotów: tła, lampy, garderoba, meble. Rzeczy cenne dla Fotografa i Klient powinien do wszystkiego podchodzić z szacunkiem. Klient jest odpowiedzialny za swoje dziecko w tym wyrządzone przez niego krzywdy na własnym ciele. Proszę o nie przyprowadzanie ze sobą zwierząt. W studio jest bardzo dużo zapachów co rozprasza zwierzęta, nowe miejsce wywołuje dużo stresu. Po studio chodzimy boso lub w zmiennym obuwiu z czystą podeszwą. Podłoga jest codziennie sprzątana, a często przychodzą dzieci, które raczkują po podłodze. Klient może poczuć się jak w domu.
23.
DOBIERAJ WŁAŚCIWY POTRZEBĄ PAKIET
Klient dokonując wyboru sesji otrzymuje dokładnie to czego sesja dotyczy. Nie można wybrać np. sesji rodzinnej i „przy okazji” zrobić kilka fotografii kobiecych, kilka biznesowych na stronę czy romantyczne przytulańce tylko we dwoje. Oczywiście, nie ma problemu przedyskutować taką możliwość wcześniej, jednak należy pamiętać, że SESJA RODZINNA to nie SESJA BIZNESOWA/REKLAMOWA, to nie sesja  PARY SENSUALNIE, to również nie SESJA KOBIECA. Jeśli klient chciałby wykonać takie fotografie podczas jednej wizyty jest zobowiązany do dopłaty do wybranej sesji. Fotograf nie wyraża zgody na obecność osób trzecich, które nie biorą udziału w sesji (nie pozują), np. babcia, ciocia, przyjaciółka.
24.
Prawa autorskie do zdjęcia są ZAWSZE fotografa – o tym stanowią przepisy prawne. Zakupienie fotografii nie jest równoznaczne z własnością w rozumieniu PRAWA AUTORSKIEGO zatem nie można fotografii wysyłać np. na konkursy bez zgody fotografa.
Wraz z przekazaniem zdjęć, Klient uzyskuje prawo do ich wykorzystywania w celach niekomercyjnych, w tym do ich rozpowszechniania, drukowania lub powielania (licencja). Oznacza to, że bez ograniczeń może je udostępniać rodzinie i znajomym, kopiować i wywoływać w celu oprawienia itp.
Fotograf nie zgadza się na kadrowanie zdjęć, nakładanie filtrów (np. na Instagramie) oraz jakiekolwiek modyfikacje dotyczące ostatecznego wyglądu wykonanej fotografii. Modyfikacja zdjęć jest nieetyczna i niezgodna z prawem autorskim. Oprócz tego w ten sposób Klient okazuje brak szacunku dla Fotografa i jego pracy oraz czasu, który poświęcił na obróbkę zdjęć.
Wykorzystanie zdjęć do celów komercyjnych, takich jak reklamowanie, promowanie, działania marketingowe własnych usług i opakowania jakiegokolwiek produktu, sprzedaży itp. wymaga uprzedniej pisemnej zgody Fotografa.
25.
INGERENCJA W OBÓBKĘ
Każda osoba przychodząca do fotografa widzi jego pracę. Nie można ingerować, nakazywać i wymagać od niego innego systemu pracy. Wszelkie graficzne życzenia np : proszę dokleić kwiaty lub usunąć odrosty itp. to USŁUGA GRAFICZNA a NIE FOTOGRAFICZNA. To bardzo ważne, by fotografa wybierać świadomie i wg tego jak on pracuje – nie na odwrót.
Zakres obróbki obejmuje: delikatną poprawę wyglądu skóry, aby wyglądała naturalnie i była gładka, usunięcie pojedynczych wyprysków, drobnych siniaków, skaleczeń, które nie są trwałe i za kilka dni znikną.  W przypadku sesji ciążowych delikatnie poprawiam sylwetkę jeśli jest taka potrzeba (usunięcie cellulitu, zmniejszenie podbródka, wyszczuplenie nóg).
Zakres obróbki NIE obejmuje:  usuwania znaczków na koszulkach, ubraniach,  przeklejania min, póz, uśmiechów, oczu i innych części ciała, prasowania ubrań, poprawianie fryzur, doklejania włosów, usuwania odrostów na paznokciach, usuwania brudów spod paznokci. Wszelkie ingerencje w wygląd osoby na zdjęciu – usunięcie odrostów, zmiana koloru włosów czy paznokci, bardzo mocne wyszczuplenie są płatne 100zł/zdjęcie.
26.
KOMUNIKACJA
Fotograf pracuje:
od poniedziałku do piątku w godzinach 9:00-17:00
Sesje umawiane są indywidualnie. Podane godziny nie są równoznaczne, że Fotograf przebywa w tym czasie w studio.
Niedziele, święta oraz pozostałe godziny pozostawia, jak każdy dla swojej rodziny i odpoczynku ale również edukacji i nadgodzin jakie towarzyszą mu często. Jednak to on decyduje kiedy pracuje poza określony wyżej czasie.
Fotograf nie odbiera telefonów oraz nie odpowiada na smsy w dni wolne od pracy. Dla wygody klienta powstała strona na facebooku:
Joanna Pawluczuk Fotografia
gdzie klient swobodnie może pisać kiedy ma tylko ochotę. Fotograf najczęściej odpowiada w ciągu 24h w dni robocze. Jeżeli nastąpił brak reakcji mogło to mieć wiele czynników i nie jest to na pewno czynnik lekceważenia.
Moja praca jest również moją pasją, co dla Was stanowi wspaniały bonus, bo możecie mieć pewność, że oddam jej całe swoje serce i zaangażowanie.  Nie poganiam Was, rozpieszczam i goszczę. Powyższe wytyczne dyktowane są wielką chęcią przeżycia przez nas wspaniałego czasu, bez nerwów, niedomówień czy zagubionego szacunku. Jesteście dla mnie ważni, dzięki Wam mogę się rozwijać i tworzyć klatki ulotnej rzeczywistości. Każdy moment spędzony z Wami to dla mnie zaszczyt.